TOKAT NİKSAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Öğretmenler Günü kutlama programı saat 09.30’da, İlçe Millî Eğitim Müdürü Muzaffer BOLAT tarafından İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü çelengi Atatürk büstüne sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız okundu.
Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

       Kutlama programına saat 10.00’da Halk Eğitimi Merkezi salonunda devam edildi. Burada yapılan programa ilçe kaymakamımız Sayın Selami KAPANKAYA, Belediye başkan Vekili Fatih DÖNMEZOĞLU, İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Muzaffer BOLAT, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

     Programın açılış konuşması İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Muzaffer BOLAT yaptı. Öğretmenler gününün neden kutlandığı, öğretmenlik mesleğinin önemi, öğretmenlerin saygınlığı, öğretmenlerin toplum tarafından beğenilen bir meslek olduğu, öğretmenlerimizin fedakârca çalışması… gibi bir çok konuya değinen İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Muzaffer BOLAT tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tekrar kutlayarak konuşmasını bitirdi.

     Öğrenciler tarafından öğretmen konulu şiirler ve kompozisyonlar okundu. Öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşmalar yapıldı.

Son bir yıl içerisinde adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin töreni yapıldı.

     2017 Yılı içerisinde emekliye ayrılan Öğretmenimiz için plaket ve “Hizmet Şeref Belgesi” takdim edildi. Öğretmenler günü dolaysıyla düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereciye giren öğrencileri ödülleri verildikten sonra Niksar Prof. Dr. M. Erol Turaçlı Fen Lisesi öğrencileri tarafından  “Aybüke Öğretmen” adlı tiyatro gösterisinden sonra program sona erdi.

 

27-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-2017

 
İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Muzaffer BOLAT’ın yaptığı açılış konuşması

 

     Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanım, Siyasi Parti temsilcilerimiz, Değerli basınımızın mümtaz temsilcileri, Değerli Daire Amiri Arkadaşlarım, Kıymetli Misafirler,

Bu günün önemine haiz olan sevgili öğretmen Arkadaşlarım! Sevgili öğrencilerim
             Bu gün 24 Kasım öğretmenler günü, bu önemli günümüzün öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, milletimiz, ülkemiz ve tüm dünya için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

           Bu önemli günde bizleri yalnız bırakmayan başta İlçe Kaymakamımız Sayın Selami KAPANKAYA Beyefendi olmak üzere tüm katılımcılarımıza hoş geldiniz diyor, nazik davetimize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

             Yine bu programın hazırlanmasında emeği bulunan tüm öğretmen, eğitim çalışanı ve öğrencilerimize, eğitimcilerimize ve eğitime destek olan herkese de ayrıca teşekkür ediyorum.

             Eğitim ordusunun fedakâr neferleri olan bütün öğretmenlerimizin bu önemli gününü kutluyorum. 

            Öğretmenlik mesleğini icra ederek emekli olup hayatta olan öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler, şehit olan veya çeşitli sebeplerle ebediyete intikal eden öğretmenlerimize de Cenabı Allahtan Rahmet ve mağfiret diliyorum. Ruhları şad olsun. Mekânları cennet olsun. En son vefat ederek aramızdan ayrılan öğretmenimiz Sedat ÇITAK Öğretmenimizi de rahmetle anıyorum.

            1 Kasım 1928’de Harf İnkılabını yapan Mustafa Kemal Atatürk, yeni harflerin öğretilmesi için okuma yazma seferberliği başlatmış, kendisi de bizzat yazı tahtasının başına geçip, milletimize yeni harfleri öğretmek için, adı kara olan tahta ile, ayındık Türkiye için çalışmıştır.

            Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı bu fedakarlıktan dolayı, Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928 günü yaptığı toplantıda, Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını vermiştir.

           Atatürk’ün yüzüncü doğum yıldönümünün kutlandığı 1981 yılında ise, 24 Kasım’ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
            Öğretmenlik, İlk insan ve ilk peygamber Hz. Adem ile başlayıp, günümüze kadar gelen ve kıyamete kadar da devam edecek olan bir peygamber mesleğidir.

            Öğretmenlik Peygamber Efendimiz’in  “Ahirette alimlerin mürekkebi ile şehitlerin kanı tartılmış, alimlerin mürekkebi şehitlerin kanından daha ağır gelmiştir.” Dediği kutsal bir meslektir. Hz. Ali ‘nin“ Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” dediği saygın bir meslektir.

           Öğretmenlik: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal ATATÜRK’ün “Cumhurbaşkanı olmasaydım öğretmen olurdum.” Dediği büyük bir meslektir.

            Öğretmenlik; Adına şiirler, hikayeler, romanlar ve destanlar yazılan; şarkılar, türküler söylenen, filmlere ve tiyatrolara en fazla konu olan evrensel bir meslektir.

            Öğretmen; üzerine aldığı misyonu en iyi şekilde yerine getiren vizyon sahibidir.

           Öğretmen, bütün meslekleri, bilimi ve sanatı öğreten kişidir. Bu sebeple de öğretmenlik en ulvi bir meslektir.

          Öğretmenlik; bir ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine yükselten, ülkenin refah içerisinde yaşamasını sağlayan veya ülkeyi en geri kalmış devletler arasına sürükleyebilen stratejik öneme sahip bir meslektir.

          Öğretmenlik; Bir mum misali, etrafını aydınlatırken dibini aydınlatamayan ve kendini eriten fedakarlık mesleğidir. 

           Yöremize ait bir Türküye konu olup, tüm ülkemize mal olan;

              Öğretmene varamadım,

              Naylon çorap giyemedim,

              Muradıma eremedim

             Abum abum kız abum,

      Dizeleri de halkımız tarafından öğretmenlere verilen önemi göstermiştir.  

        Öğretmenler; Bizi doğruya yöneltir. Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatırlar. Yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Doğruluk, dürüstlük ve yardımseverlik gibi evrensel değerlere ulaşmamızı sağlarlar. Öğrencisinin her türlü sıkıntısını paylaşır, öğrencisinin mutluluğunu kendi mutluluğu görürler.    

          Kıymetli öğretmen arkadaşlarım: Üstlenmiş olduğunuz bu önemli görevde öncelikle; ahlak yönünden mükemmel, milli ve manevi değerlere sahip, vatanını ve milletini seven, Milli kültürüne sahip çıkan, toplum menfaatlerini şahsi menfaatlerinin üstünde tutan, Ülkemizin hedeflerine ulaşmasını kendi hedefi gören, Türk Milli Eğitiminin amaçlarını gerçekleştiren nesiller yetiştirmek sizlerin elindedir.

         Bir ülkeyi var eden tarihi ve kültürü, milli ve manevi değerleri, ahlak ve hukuk kurallarını, vatan ve millet sevgisini öğreten ve nesilden nesile aktaran öğretmenlerdir. Ülkelerin içinde bulunduğu huzur ve gelişmişlik veya huzursuzluk ve geri kalmışlık o ülkenin eğitimini veren öğretmenlerine bağlıdır.15 Temmuz 2016 günü hain darbe girişimine karşı direnip, hainlerin planını yok edenler de yine öğretmenlerin yetiştirdiği vatansever insanlarımızdır.

         Dünyanın en saygın insanları olan değerli öğretmenlerimiz! Anne ve babamızdan sonra elleri öpülecek olan tek kişi sizlersiniz.

 

          Geleceğimiz, gözlerinizde gördüğümüz ışıltılar gibi aydınlık olsun! Gönlünüz mutlu, gününüz kutlu, hayatınız daima huzurlu olsun.

Saygı ve selamlarımla.

Hükümet Konağı Kat 3 Niksar/Tokat - 03565271198

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.