TOKAT NİKSAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliklerle Kutlandı

İlçemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliklerle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muzaffer BOLAT'ın Atatürk Anıtına Çelenk sunmasıyla başladı. Kutlama töreni Halk Eğitim Merkezi'ndeki programla devam etti. Programda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muzaffer BOLAT'ın konuşmaları, şiirler, en genç öğretmenin konuşması, emekli öğretmen konuşması, müzik, yarışmalarda dereceye giren eserlerin okunması ve ödüllendirilmesi akabinde final tablosu etkinliği ile sona erdi.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Muzaffer BOLAT'ın açılış konuşmaları;

"Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Cumhuriyet Başsavcım,Siyasi Partilerimizin değerli temsilcileri, Değerli basınımızın mümtaz temsilcileri, Değerli Daire Amiri Arkadaşlarım, Kıymetli Misafirler, Bu günün önemine haiz olan sevgili öğretmen Arkadaşlarım! ve Sevgili öğrencilerim;

Bu gün 24 Kasım öğretmenler günü, bu önemli günümüzün öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, milletimiz, ülkemiz ve tüm dünya için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Bu önemli günde bizleri yalnız bırakmayan başta Sayın Kaymakamımız İlhami DOĞAN Beyefendi olmak üzere tüm katılımcılarımıza hoş geldiniz diyor, nazik davetimize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Yine bu programın hazırlanmasında emeği bulunan tüm öğretmen, eğitim çalışanı ve öğrencilerimize, eğitimcilerimize ve eğitime destek olan herkese de ayrıca teşekkür ediyorum.

Eğitim ordusunun fedakar neferleri olan bütün öğretmenlerimizin bu önemli gününü kutluyorum.

Öğretmenlik mesleğini icra ederek emekli olup hayatta olan öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler, şehit olan veya çeşitli sebeplerle ebediyete intikal eden öğretmenlerimize de Cenabı Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Ruhları şad olsun. Mekanları cennet olsun.

Bir milyonu aşkın öğretmenimiz 18 milyondan fazla öğrencimize eğitim öğretim hizmeti sunmaktadır. Bu fedakarlık görevini yerine getirirken basit işleri bahane ederek öğretmenlerimize şiddet uygulayan, çeşitli basın yayın ve sosyal medya üzerinden öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza yapılan çirkin saldırıları da şiddetle kınıyorum.

1 Kasım 1928'de Harf İnkılabını yapan Mustafa Kemal Atatürk, yeni harflerin öğretilmesi için okuma yazma seferberliği başlatmış, kendisi de bizzat yazı tahtasının başına geçip, milletimize yeni harfleri öğretmek için, adı kara olan tahta ile, ayındık Türkiye için çalışmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı bu fedakarlıktan dolayı, Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928 günü yaptığı toplantıda, Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını vermiştir.

Atatürk'ün yüzüncü doğum yıl dönümünün kutlandığı 1981 yılında ise, 24 Kasım'ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Öğretmenlik, İlk insan ve ilk peygamber Hz. Adem ile başlayıp, günümüze kadar gelen ve kıyamete kadar da devam edecek olan bir peygamber mesleğidir.

Öğretmenlik Peygamber Efendimiz'in "Ahirette alimlerin mürekkebi ile şehitlerin kanı tartılmış, alimlerin mürekkebi şehitlerin kanından daha ağır gelmiştir." Dediği kutsal bir meslektir. Hz. Ali 'nin" Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" dediği saygın bir meslektir.

Öğretmenlik: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal ATATÜRK'ün "Cumhurbaşkanı olmasaydım öğretmen olurdum." Dediği büyük bir meslektir.

Öğretmenlik; Adına şiirler, hikayeler, romanlar ve destanlar yazılan; şarkılar, türküler söylenen, filmlere ve tiyatrolara en fazla konu olan evrensel bir meslektir.

Öğretmen; üzerine aldığı misyonu en iyi şekilde yerine getiren vizyon sahibidir.

Öğretmen, bütün meslekleri, bilimi ve sanatı öğreten kişidir. Bu sebeple de öğretmenlik en ulvi bir meslektir.

Öğretmenlik; bir ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine yükselten, ülkenin refah içerisinde yaşamasını sağlayan veya ülkeyi en geri kalmış devletler arasına sürükleyebilen stratejik öneme sahip bir meslektir.

Öğretmenlik; Bir mum misali, etrafını aydınlatırken dibini aydınlatamayan ve kendini eriten fedakarlık mesleğidir.

Öğretmenler; Bizi doğruya yöneltir. Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatırlar. Yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Doğruluk, dürüstlük ve yardımseverlik gibi evrensel değerlere ulaşmamızı sağlarlar. Öğrencisinin her türlü sıkıntısını paylaşır, öğrencisinin mutluluğunu kendi mutluluğu görürler.

Kıymetli öğretmen arkadaşlarım: Üstlenmiş olduğunuz bu önemli görevde öncelikle; ahlak yönünden mükemmel, milli ve manevi değerlere sahip, vatanını ve milletini seven, Milli kültürüne sahip çıkan, toplum menfaatlerini şahsi menfaatlerinin üstünde tutan, Ülkemizin hedeflerine ulaşmasını kendi hedefi gören, Türk Milli Eğitiminin amaçlarını gerçekleştiren nesiller yetiştirmek sizlerin elindedir.

Bir ülkeyi var eden tarihi ve kültürü, milli ve manevi değerleri, ahlak ve hukuk kurallarını, vatan ve millet sevgisini öğreten ve nesilden nesile aktaran öğretmenlerdir. Ülkelerin içinde bulunduğu huzur ve gelişmişlik veya huzursuzluk ve geri kalmışlık o ülkenin eğitimini veren öğretmenlerine bağlıdır.15 Temmuz 2016 günü hain darbe girişimine karşı direnip, hainlerin planını yok edenler de yine öğretmenlerin yetiştirdiği vatansever insanlarımızdır.

Ülkemizin yaşamış olduğu çeşitli tecrübeler sonucunda uygulanacak olanBugünden başlayarak 21. Yüzyıl Talim ve Terbiye Modelimiz ile 2023 Eğitim Vizyonu'nun temel hedefi, olan "ahlak telakkisine dayalı ve insanı merkeze konumlandıran bir varlık ve bilgi anlayışına hayat vermek" olan anlayışı oluşturmak görevi yine öğretmenlerimize düşmektedir.

Dünyanın en saygın insanları olan değerli öğretmenlerimiz! Anne ve babamızdan sonra elleri öpülecek olan tek kişi sizlersiniz.

Kırmadan, kızmadan, sevgiyle, bilgiyle, sabırla insan yetiştiren tüm zorluklar arasında "iyi ki öğretmenim" diyen koca yürekli siz değerli meslektaşlarımın öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

Geleceğimiz, gözlerinizde gördüğümüz ışıltılar gibi aydınlık olsun! Gönlünüz mutlu, gününüz kutlu, hayatınız daima huzurlu olsun.

Saygı ve selamlarımla."

Halk Eğitim Merkezi'nde yapılan tören bitiminde, Niksar Belediye Düğün Salonunda öğretmenler onuruna verilen yemek etkinliği ile devam eden program, ebediyete irtihal etmiş olan öğretmenlerimizin ruhu için Keşfi Camiinde okunan Mevlid etkinliği ile sona erdi.

26-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-2019

 

Hükümet Konağı Kat 3 Niksar/Tokat - 03565271198

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.