TOKAT NİKSAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı

 

TBMM´nin 99. kuruluş yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  Hükümet Konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. Hükümet konağı önünde çelenk sunma töreninin ardından, İlçe Şehir Stadyumunda devam eden programda Tokat Vali yardımcısı Niksar Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Göderkmerdan ve Belediye Başkanı Özdilek Özcan öğrencileri ve halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muzaffer BOLAT yaptığı konuşmasında; Sayın Valim, Belediye Başkanım, Cumhuriyet Başsavcım, Daire Amiri arkadaşlarım, çok kıymetli fedakâr öğretmen arkadaşlarım ve geleceğimizin ümidi sevgili öğrencilerim ve değerli Niksar Halkımız.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programına hepiniz hoş geldiniz. 23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının Milli Egemenliğini ilân ettiği önemli bir tarihtir. Bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. Yılını kutlamaktayız. Nasip olursa gelecek yıl da 100. Yılını kutlayacağız.


Atatürk, 23 Nisan 1924´te ´23 Nisan´ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş, ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979´da,  ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, her yıl ondan fazla ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır.


Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.


23 Nisan gibi Milli Bayramlarımızın önemli bir anlamı vardır. Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak sevinçte ve üzüntüde bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi, muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmaya çalışmak düşmektedir.
       

Sayın Valim ve değerli katılımcılar,


Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden askeri üniforma giymiş bir grup cuntacı terörist tarafından 15 Temmuz 2016´da Türkiye Cumhuriyeti devletini, demokrasiyi ve millî iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Bu girişimde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de bombalar yağdırılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi “Gazi Meclis” olmuştur. Başkomutan olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, güvenlik kuvvetlerimiz ile halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş, milletimizin direnişiyle demokrasimiz kazanmıştır, Türk milleti, bu demokrasi sınavından yüzünün akıyla geçmiştir.
Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitleri anmanın, hatırlamanın ve hatırlanmalarını sağlamanın millî ve insani sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyorum. Milletimizin söz konusu vatan olduğunda gücünün, iradesinin ve kararlılığının çocuklarımıza ve gençlerimize öğretilmesi bir hakkın teslimi olacaktır.


Sevgili Öğrencilerim,


Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”
Unutmayın!   Bugün   bizlerin  bulunduğu  bu  makam  ve mevkilerde    gelecekte  sizler   yer  alacaksınız. 


Bugün  burada coşkunuzu  paylaşan  büyükleriniz,  sizden  araştıran,  düşünen, üreten,  ahlaki  ve  insani değerlere  sahip, vatanını, milletini ve tüm mukaddesatını seven  insanlar  olarak  yetişmenizi  beklemektedirler. Sizler de bu   bilince sahip olmalısınız.


Şimdiden    sorumluluklarınızı  yerine  getirip  geleceğe  iyi  hazırlanırsanız aydınlık yarınlar  sizlerin  olacaktır.
Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hâkim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hepinize Kutlu olsun.
Bizlere   bugünleri  kazandıran  fedakâr  insanları rahmetle  anıyor,   siz  sevgili çocuklarımızın  bayramını  kutluyorum.

Yarışmalar ve gösterilerin ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından kupaları ve hediyeleri verildi.

24-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-2019

 

Hükümet Konağı Kat 3 Niksar/Tokat - 03565271198

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.