TOKAT NİKSAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI- İlköğretim Haftası

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı yapılan resmi törenle başladı. Saat 10:00´da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin Atatürk büstüne konulması ile saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra Niksar İhsan Karatay Ortaokulu´nda yapılan İlköğretim Haftası kutlama programına geçildi. 
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI- İlköğretim Haftası

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra, Niksar İhsan Karatay Ortaokulu´nda yapılan programda  günün anlam ve önemini belirten konuşma Niksar İhsan Karatay Ortaokulu Müdürü Murat ÖZYURT tarafından, açılış konuşması İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer BOLAT tarafından yapıldı.  Öğrenciler  tarafından  günün anlam ve önemini belirten çeşitli şiirlerin okunmasından sonra Program ödül töreni ile son buldu. Yeni Eğitim Öğretim yılının tüm eğitim çalışanlarımız, öğrencilerimiz, İlçemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

17-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-2018

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Muzaffer BOLAT´ın konuşma metni:

 

Saygıdeğer Kaymakamım 

Saygıdeğer Belediye Başkanım

Değerli Daire Amiri arkadaşlarım

Siyasi partilerimizin kıymetli temsilcileri

Değerli basın mensupları

Değerli Velilerim

Kendisini insanın eğitimine adayan çok kıymetli öğretmen arkadaşlarım,

Geleceğimizin ümidi sevgili öğrencilerim

2018 –2019 Eğitim Öğretim yılının İlköğretim Haftası Programına hoş geldiniz.

Melik Danişmend Gümüştekin Ahmet Gazi tarafından fethedilmiş, devletin başkenti olarak seçmiş, bu dönemde ilim ve kültür merkezi olan ve bu gün ise; Tarih, tabiat, kültür ve turizm kenti olan, Niksar’da bir eğitim ve öğretim yılının daha başlamasının sevinç ve heyecanı içerisindeyiz.

Her yıl Okullarımızın açıldığı ilk hafta “İlköğretim Haftası” olarak kutlanmaktadır. İlköğretim Haftasının ve yeni eğitim öğretim yılının sevgili öğrencilerimize, Kıymetli öğretmenlerimize, ilçemize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.

Saygıdeğer Kaymakamım ve değerli misafirler,

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden askeri üniforma giymiş bir grup cuntacı terörist tarafından 15 Temmuz 2016´da Türkiye Cumhuriyeti devletini, demokrasiyi ve millî iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunulmuştur. "Başta Başkomutan olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimizin, güvenlik kuvvetlerimiz ile halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş, milletimizin direnişiyle demokrasimiz kazanmıştır, Türk milleti, bu demokrasi sınavından yüzünün akıyla geçmiştir.

Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitleri anmanın, hatırlamanın ve hatırlanmalarını sağlamanın millî ve insani sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu unutulmayacak olayla ilgili Türkiye geneli tüm okullarda Ders yılının başladığı 2.hafta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak anılacaktır.

Milletimizin söz konusu vatan olduğunda gücünün, iradesinin ve kararlılığının çocuklarımıza ve gençlerimize öğretilmesi bir hakkın teslimi olacaktır.

Saygıdeğer Protokol ve değerli misafirler,

Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi: “En mühim feyizli vazifemiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu bu suretle olur. Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı bir toplum halinde yaşatır ya da onu köleliğe ve yoksulluğa iter.”  

Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün bu sözü, bu gün daha da fazla anlam kazanmıştır.

Çünkü dünyadaki bütün gelişme ve ilerlemeler eğitime verilen değer ölçüsünde gerçekleşmektedir. Toplumlar eğitime verdiği önem kadar ileri gitmiş,  önem vermeyenler ise sürekli gerilemişlerdir. 

Bu günkü Dünyaya baktığımızda Dünyanın en ileri ülkeleri eğitime en fazla yatırım yapan ülkeleri, en geri ülkeleri ise eğitime en az yatırım yapan ülkeleridir.

Artık dünya beden gücünden çok beyin gücüne yönelmiştir. Beyin gücünün gelişimi ise ancak ve ancak eğitimle gerçekleşmektedir. Bu gün tarım veya sanayii ürünü satan değil teknoloji ürünü satan ülkeler gelişmektedir.

Ülkemizde de eğitime ayrılan bütçe payı sürekli artırılmaktadır. Bu artış ile birlikte, Okullarımızdaki bilgisayarlı eğitimin desteklenmesi, fatih projesi ile etkileşimli eğitimin geliştirilmesi, eba eğitim portalı… gibi ciddi çalışmalar da yapılmıştır. 

Teknolojik gelişmelerle birlikte eğitim programlarımızda da zaman zaman değişiklikler yapılmıştır. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İlkokul 1. Sınıf, Ortaokul 5. Sınıf ve Liseler 9. Sınıftan itibaren başlayan Yenilenen Eğitim Müfredat Programı ile eğitime başlanmış, bu yıl da Yenilenen Eğitim Müfredat Programı üst sınıflarda da artarak kapsamlı olarak devam edecektir. Bu Yenilenen Öğretim Programı ile kadın erkek her vatandaşımızın, eğitimde daha üstün başarı elde etmesi hedeflenmiştir.  Yenilenen Eğitim Müfredat Programı ile öğrencilere aktarılması hedeflenen kök değerler şunlardır: adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik. Teknoloji çağından bilgi çağına geçilmesiyle birlikte son yıllarda meydana gelen bilimsel, teknolojik, sosyal değişim ve gelişmeler ışığında toplumun gelecek nesillerden beklentileri de farklılaşmıştır. Bu gelişme ve ilerlemeler öğrencilere temel bilgi ve becerilerin yanı sıra eleştirel düşünme, özgün düşünme, araştırma yapma, sorun çözme gibi bilişsel; toplumsal ve kültürel katılım, girişimcilik, iletişim kurma, empati kurma gibi sosyal; öz denetim, öz güven, kararlılık, liderlik gibi kişisel yeterlilik ve becerilerin kazandırılmasını zorunlu kılmaktadır.

Kıymetli öğretmen arkadaşlarım! Eğitim işi; zorlu, uzun ve bir o kadar da sabır işidir. Emanet edilen yavrularımıza gereken hassasiyeti göstereceğinizden hiçbir şüphem yoktur. Ümit ediyorum ki bu kutsal görevi en iyi şekilde yerine getireceksiniz.  Yenilenen Eğitim Müfredat Programı ile model olma, rehberlik yapma ve yol gösterme sizlere düşüyor. Bu görevleri yerine getireceğinize de güvenim tamdır. 

Geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan Liselere Giriş Sınavı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı ve İlköğretim ve ortaöğretim Kurumları Yatılılık ve Bursluluk sınavlarında da ilçemiz okulları üstün başarı göstermişlerdir. Sınavlarında başarılı olarak bir üst öğrenime devam eden öğrencilerimize başarılar dilerken, her yıl eğitim başarısının yükseltilmesinde ve sınavların kazanılmasında üstün gayretler gösteren tüm öğretmen ve idarecilerimize teşekkür ediyorum.  

Bu yıl da başarımızı artırmak için,  en son gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Eğitim öğretim faaliyetimizin diğer bir vazgeçilmez unsuru ise velilerimizdir.  Çoğunluğunu şu anda aramızda göremesek de, üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmelerini temenni ediyorum.

Sevgili öğrencilerim,

Üç ayı geçen bir yaz tatilinden sonra, sizlerle beraber olmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz. Hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, gözlerinden öpüyorum. 

İlçemizin, Danişmendliler devleti kurucusu olan Melik Danişmend Gümüştekin Ahmet Gazi tarafından fethedilmiş, devletin başkenti olarak seçmiş, bu dönemde ilim ve kültür merkezi olan ve bu gün ise; Tarih, tabiat, kültür ve turizm kenti Anadolu’da günümüze kadar gelebilen ilk ve en eski tıp eğitimi verilen ilk medreselerden biri olan Yağıbasan medresesinin olduğunu, Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi gibi şair, yazar ve düşünürlerin yaşadığını,  İlçemizin ilim, kültür, Tarih, tabiat ve turizm kenti olduğunu unutmayınız.

Peygamber Efendimiz’ in  “İki günü birbirine eşit olan zarardadır” sözünü unutmayınız. Çalışmak için yer ve zaman aramayınız. Zamanınızın kıymetini iyi bilin ve iyi değerlendirin. Hiçbir zaman kendinizden kötü olanları değil, iyileri örnek alınız.

Sevgili öğrencilerim, Peygamber efendimizin “İlim Müslümanın yitik malıdır. Onu nerede bulursa alsın” Hadisi Şerifini unutmayın, sürekli öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye gayret ediniz.

Sizlere emek veren öğretmenlerinize Hz Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” Sözünü unutmadan davranın.     

Daha iyi bir eğitim öğretim yılı dileklerimle hepinize sağlık ve mutluluklar dilerken, Bizlere her türlü imkanları sunan Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Devlet ve Hükumet yetkililerimize, Milli Eğitim Bakanlığımızın değerli yöneticilerine,  Okullarımızın açıldığı ilk günde bizi yalnız bırakmayan her zaman maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen, 

İlçe Kaymakamımıza

Belediye Başkanımıza ve aramızda bulunan tüm daire amirlerimiz ve katılımcılarımıza teşekkür eder, saygılar sunarım.

Hükümet Konağı Kat 3 Niksar/Tokat - 03565271198

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.